Je s evropskou ústavou ohroženo i zatím nejčilejší dítě integrace starého kontinentu – společná měna euro? I takové hlasy zaznívají z Bruselu. Zatím ale není důvod k panice, naopak. Potřeba debaty, kdy a jak společnou měnu zavést, stále sílí. Přitom v českém postoji vůči euru je zvláštní paradox. Zatímco je totiž naše ekonomika z nových členských zemí na společnou měnu zřejmě nejlépe připravena, projevuje o ni téměř nejmenší zájem. Jenže stejně jako další nováčci si ani my nemůžeme dovolit britsko-dánskou hru zvanou „opt-out“, tedy že si raději ponecháme své vlastní měnové prostředí.

Vzácná vlastnost nespěchat

Ačkoli deset nových zemí vstoupilo do EU současně, neznamenalo to, že jsou na pobyt ve sjednocené Evropě stejně dobře připravené. Začaly se tedy dělit podle řady kritérií a jedním z nich byla ekonomická připravenost, měřená Maastrichtskými kritérii. V tomto ohledu naše země rozhodně nepatřila a nepatří mezi outsidery, a to jak v porovnání s ostatními nováčky, tak paradoxně ještě výrazněji v porovnání s jedenácti „otci-zakladateli“ eurozóny v jejich předvstupním období na konci 90. let. Jedině kritérium veřejného deficitu je pro nás vážnějším problémem, ovšem s reálnou možností dobrého konce v závěru této dekády, což jiné země z množiny nováčků rozhodně tvrdit nemohou.

Druhým kritériem je vůle do eurozóny vstoupit co možná nejdříve. Tu prokázalo z nováčků již šest zemí nejen verbálními gesty, ale…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte