Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Nechci zastávat funkci disidenta

František Bublan se narodil roku 1951 v Třebíči. Studoval na Vysoké škole zemědělské v Brně, Katolické teologické fakultě UK (1971–76) a v Bankovním institutu v Praze (1995–97). Krátce působil jako kněz, po podpisu Charty 77 mu byl „odejmut státní souhlas“ a vydělával si na živobytí v dělnických profesích. V letech 1991–2001 pracoval v BIS, nakonec jako šéf rozvědky. Loni v srpnu ho premiér Gross přizval do vlády jako ministra vnitra, na stejném postu se udržel i po Grossově pádu. František Bublan je ženatý, má tři děti.

Fotografie: František Bublan Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: František Bublan Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

František Bublan

se narodil roku 1951 v Třebíči. Studoval na Vysoké škole zemědělské v Brně, Katolické teologické fakultě UK (1971–76) a v Bankovním institutu v Praze (1995–97). Krátce působil jako kněz, po podpisu Charty 77 mu byl „odejmut státní souhlas“ a vydělával si na živobytí v dělnických profesích. V letech 1991–2001 pracoval v BIS, nakonec jako šéf rozvědky. Loni v srpnu ho premiér Gross přizval do vlády jako ministra vnitra, na stejném postu se udržel i po Grossově pádu. František Bublan je ženatý, má tři děti

.

Vyčítá se vám toho jako ministru vnitra hodně. Poslední výtka se týká zásahu na setkání komunistů na Letné. Policie obvinila mladého muže z toho, že prořezal pneumatiky, a když se ukázalo, že to není pravda, jedinou její reakcí bylo: Informace poskytovat nebudeme. Žádná omluva, žádné vysvětlení. To je šokující.

Nebudu blíže komentovat. Mrzí mě ale, že došlo k nepřesné interpretaci té informace. Pokud vím, tomu mladíkovi se čin neprokázal.

Policii se taky vytýká, že zasahovala na pokyn šéfa komunistů Grebeníčka.

Viděl jsem záznamy televizí i policie. Na Grebeníčkův pokyn vystartovali pořadatelé, s protestujícím mužem diskutovali, a teprve pak zasáhla policie. Policisté neměli dopustit, aby se část antikomunistických demonstrantů vůbec na demonstraci dostala. Tak jako oddělujeme skinheady od…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].