Jan Březovský není tak známý jako jeho kolegové Stehlík, Čekan, Soudek a další hochštapleři z počátků privatizace. Svého druhu to však byl pojem: nejenže nasekal zhruba miliardu dluhů, především u Komerční banky, jež za něj zaplatili daňoví poplatníci, ale v domech pořízených a zrekonstruovaných za cizí peníze dál bydlel a podnikal. Donedávna se smál policii i konkurznímu správci. Po deseti letech jej však dostihla aspoň částečná spravedlnost: na soudní příkaz se musel vystěhovat.

Jan Březovský (58) zkoušel podnikat už za komunismu a dostal pět let nepodmíněně, když nezaplatil clo při dovozu aut. I s tímto škraloupem však okouzlil tuzemské bankéře a úředníky velkými plány. Na úvěr koupil několik farem, samoobsluh, restaurací a hotelů, postavil pekárnu. Do Ruska chtěl vyvážet dřevěné domky, kde by bydleli sovětští vojáci po návratu z okupovaných území v Evropě. V optimistické atmosféře počátku 90. let mu Komerční banka půjčila více než 600 milionů a od ministerstva zemědělství dostal na rozjezd milionové dotace. V roce 1994 však Březovského firma Agrox začala krachovat. Když už jeho dluhy s úroky přesáhly miliardu korun, za Zemanovy vlády pohledávku z Komerční banky odkoupila státní Konsolidační agentura.

Na Březovského se dlouho zdáli všichni krátcí. Policie ho obvinila za mnohamilionové daňové úniky, ale stíhání v roce 1999 zastavila pro nedostatek důkazů (z trosek účetnictví Agroxu prý nešlo nic vyčíst). „Odmítám vypovídat. Kdyby to udělal každý, tak…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte