Ekonomové spočítali návrhy důchodových reforem, teď jsou na řadě politici.

Ještě před pěti lety tehdejší ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla odmítal s vážnou tváří všechny řeči o penzijní reformě s tvrzením, že podle jeho propočtů žádný demografický problém Česku nehrozí. Ty časy jsou pryč a politici teď naopak přiznávají, že situace je vážná. Potvrzují to i nově zveřejněné závěry expertního týmu vedeného bývalým ekonomem České národní banky Vladimírem Bezděkem. Díky jejich analýze dostáváme první ucelenou informaci o tom, co vlastně politické strany v oblasti reformy penzí navrhují a co generaci dnešních čtyřicátníků a mladších čeká. Jakou mohou ve stáří očekávat životní úroveň a jaký bude stav veřejných financí. Nutno ale dodat, že výpočty Bezděkova týmu nás k penzijní reformě nepřibližují, pouze ukazují cestu. To ostatní musí učinit politici.

Bez ohledu na sílu politických stran po příštích volbách ukazují výpočty několik trendů. Do penze se bude chodit nejdřív v pětašedesáti. V Evropě už je to dnes standard, průměrný Čech ale stále míří na odpočinek již před šedesátkou. Také je nutné počítat s tím, že státem vyplácené penze budou ve srovnání s platy podstatně nižší než dnes. Lidé žijí stále déle a mají méně dětí, dnešní stav je proto neudržitelný. Na to doplatí hlavně lidé s nízkými příjmy, jimž nyní důchodový systém zaručuje penzi jen o málo nižší než původní plat. Bohatší lidé dnes naopak dostávají jen zlomek příjmů. Důchod nad 12…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte