0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí13. 2. 20044 minuty

Tři muži v Berlíně

Summity evropských potentátů nabývají na tematickém záběru, počtu účastníků a hodinách okolo stolu, jejich základní charakteristika se ale nemění: až na výjimky nepřinesou nic konkrétního, natož pak vzrušujícího. Také až se tento týden sejdou Gerhard Schröder, Jacques Chirac a Tony Blair, nelze bezprostředně očekávat o mnoho víc než prohlášení typu, že je potřeba posílit konkurenceschopnost evropské ekonomiky, pokročit v debatě o ústavě EU a čelit hrozbě mezinárodního terorismu. Přesto stojí nadcházející berlínské dostaveníčko za pozornost. Je možné, že 18. únor bude v dějepisných učebnicích jednou zapsán jako den, kdy francouzsko-německý integrační motor nahradila „velká trojka“.

Fotografie: Kluci, já mám nápad. Pojďme si teď hrát na Bratrstvo evropské pracky. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Kluci, já mám nápad. Pojďme si teď hrát na Bratrstvo evropské pracky. Foto: Profimedia.cz / Corbis
Fotografie: Kluci, já mám nápad. Pojďme si teď hrát na Bratrstvo evropské pracky. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Summity evropských potentátů nabývají na tematickém záběru, počtu účastníků a hodinách okolo stolu, jejich základní charakteristika se ale nemění: až na výjimky nepřinesou nic konkrétního, natož pak vzrušujícího. Také až se tento týden sejdou Gerhard Schröder, Jacques Chirac a Tony Blair, nelze bezprostředně očekávat o mnoho víc než prohlášení typu, že je potřeba posílit konkurenceschopnost evropské ekonomiky, pokročit v debatě o ústavě EU a čelit hrozbě mezinárodního terorismu. Přesto stojí nadcházející berlínské dostaveníčko za pozornost. Je možné, že 18. únor bude v dějepisných učebnicích jednou zapsán jako den, kdy francouzsko-německý integrační motor nahradila „velká trojka“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dýmka míru

Kromě tří lídrů se do Berlína vypraví pět šest ministrů za každou ze tří zemí. Vedle naznačených témat by se měly probírat i takové „detaily“ jako stav školství v Evropě, financování internetové ekonomiky z rozpočtu EU, imigrace na kontinent či možné zrušení zbrojního embarga Unie vůči Číně. Summit by měl namísto obvyklých dvou hodin trvat celé odpoledne až do pozdního večera.

Už na sklonku minulého roku, jak se irácká rána zacelovala, oživily Francie, Německo a Británie vzájemnou spolupráci. Jejich ministři zahraničí přiměli společným dílem íránský režim k tomu, aby pustil do země zbrojní inspektory z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Chirac, Blair a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc