Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Tři muži v Berlíně

Summity evropských potentátů nabývají na tematickém záběru, počtu účastníků a hodinách okolo stolu, jejich základní charakteristika se ale nemění: až na výjimky nepřinesou nic konkrétního, natož pak vzrušujícího. Také až se tento týden sejdou Gerhard Schröder, Jacques Chirac a Tony Blair, nelze bezprostředně očekávat o mnoho víc než prohlášení typu, že je potřeba posílit konkurenceschopnost evropské ekonomiky, pokročit v debatě o ústavě EU a čelit hrozbě mezinárodního terorismu. Přesto stojí nadcházející berlínské dostaveníčko za pozornost. Je možné, že 18. únor bude v dějepisných učebnicích jednou zapsán jako den, kdy francouzsko-německý integrační motor nahradila „velká trojka“.

Fotografie: Kluci, já mám nápad. Pojďme si teď hrát na Bratrstvo evropské pracky. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Kluci, já mám nápad. Pojďme si teď hrát na Bratrstvo evropské pracky. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Summity evropských potentátů nabývají na tematickém záběru, počtu účastníků a hodinách okolo stolu, jejich základní charakteristika se ale nemění: až na výjimky nepřinesou nic konkrétního, natož pak vzrušujícího. Také až se tento týden sejdou Gerhard Schröder, Jacques Chirac a Tony Blair, nelze bezprostředně očekávat o mnoho víc než prohlášení typu, že je potřeba posílit konkurenceschopnost evropské ekonomiky, pokročit v debatě o ústavě EU a čelit hrozbě mezinárodního terorismu. Přesto stojí nadcházející berlínské dostaveníčko za pozornost. Je možné, že 18. únor bude v dějepisných učebnicích jednou zapsán jako den, kdy francouzsko-německý integrační motor nahradila „velká trojka“.

Dýmka míru

Kromě tří lídrů se do Berlína vypraví pět šest ministrů za každou ze tří zemí. Vedle naznačených témat by se měly probírat i takové „detaily“ jako stav školství v Evropě, financování internetové ekonomiky z rozpočtu EU, imigrace na kontinent či možné zrušení zbrojního embarga Unie vůči Číně. Summit by měl namísto obvyklých dvou hodin trvat celé odpoledne až do pozdního večera.

Už na sklonku minulého roku, jak se irácká rána zacelovala, oživily Francie, Německo a Británie vzájemnou spolupráci. Jejich ministři zahraničí přiměli společným dílem íránský režim k tomu, aby pustil do země zbrojní inspektory z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Chirac, Blair a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v08.gif

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.