Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Jak žít načerno v New Yorku

Zuzana konečně prochází přepážkou od imigračního úředníka. Usmívá se. Takže jsme tady. Je začátek srpna 2002, dvě hodiny v noci, teplo jako v sauně a my stojíme před letištní halou v New Jersey, připraveni začít svůj americký příběh.
Kde ale dneska budeme spát, nevíme. Nakonec po krátké poradě odjíždíme firemní dodávkou k blízkému motelu EconoLodge. Dvoulůžkový pokoj za osmdesát dolarů. „Odkud jste? Podle jména si budeme blízcí. Já jsem z Polska,“ říká recepční. Parkoviště uprostřed dvojpatrového motelu je zaplněno hranatými auty, ani jedno z nich není kratší než čtyři metry. A americká je i naše první ložnice: velká pérovací postel, televize, telefon, tisíce bílých ručníků a v nočním stolku bible.

Fotografie: Tak kde je tady to místo, kde si každý může hlasitě říct všechny svoje pravdy? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Tak kde je tady to místo, kde si každý může hlasitě říct všechny svoje pravdy? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Zuzana konečně prochází přepážkou od imigračního úředníka. Usmívá se. Takže jsme tady. Je začátek srpna 2002, dvě hodiny v noci, teplo jako v sauně a my stojíme před letištní halou v New Jersey, připraveni začít svůj americký příběh.

Kde je Giselle

Kde ale dneska budeme spát, nevíme. Nakonec po krátké poradě odjíždíme firemní dodávkou k blízkému motelu EconoLodge. Dvoulůžkový pokoj za osmdesát dolarů. „Odkud jste? Podle jména si budeme blízcí. Já jsem z Polska,“ říká recepční. Parkoviště uprostřed dvojpatrového motelu je zaplněno hranatými auty, ani jedno z nich není kratší než čtyři metry. A americká je i naše první ložnice: velká pérovací postel, televize, telefon, tisíce bílých ručníků a v nočním stolku bible.

Heslo druhého dne je jasné: New York! Nemůžeme si dovolit ukrojit dalších osmdesát dolarů z našeho pětisetdolarového rozpočtu za další noc. Takže zpět na letiště a autobus správným směrem. Po slabé hodince vjíždíme do Lincolnova tunelu a najednou je to tu. Žluté taxíky, tisíce aut, vysoké domy a miliony lidí. Stojíme na autobusovém nádraží Penn Station. Slunce taví asfalt. Hledáme úschovnu zavazadel. Marně. „Po jedenáctém září nic takového v New Yorku nenajdete. Zavazadla si dejte do hotelu,“ sděluje nám paní za neprůstřelným sklem. Leje z nás pot a vyrážíme metrem do Harlemu, kde se má kolem stopětadvacáté ulice a Lenox Avenue pohybovat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v06.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.