mobrazek_2115.gif
mobrazek_2115.gif • Autor: Respekt

vobrazek_2115.jpeg
vobrazek_2115.jpeg • Autor: Respekt

Kulturní historie by jednou měla zodpovědět otázku, proč se iniciačním prostorem českého rockerského dandysmu stávala tak často pražská Hanspaulka. Její prostředí i typické hrdiny vykreslil nyní v opožděné prozaické prvotině Neser bohy i dvaapadesátiletý Josef Moník, známý hlavně svými překlady z angličtiny (Vladimir Nabokov, Frank McCourt, Christopher Coe aj.). Humor, s nímž přichází, rozhodně není laskavý, spíš hořký a jízlivý, což kupodivu působí docela osvěživě. S lehce asociálním šarmem vypráví příběhy o krátkém spojení mezi frajeřinou a ubohostí, o velkých gestech a věčných prohrách, o rozklížených veteránech oslnivých legend, kteří se nakonec nechávají doběhnout osudem. Podobně osciluje i Moníkův literární styl: chvílemi jiskří, chvílemi vyhasíná.

•••

Příběh, který v deváté knížce Petra Šabacha Ramon (psáno pro The New York Times) vypráví nadaný gymnazista Martin, se odehrává v současné české vsi, titulním hrdinou je však bezprizorný indián. V postavě Ramona se koncentruje poetické ozvláštnění prózy, zbytková realita je vykreslena schematicky v duchu představ o hodných zahrádkářích a zlých podnikatelích. Tím hlavním je ovšem zvláštní tón vyprávění, jakási téměř zen buddhistická nenucenost. Podle východních učení tkví největší síla v šikovném zacházení se slabostí. Ani Šabachovy prózy nejsou tak slabé, jak se zdají, ale každému to taky nemusí hned…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte