„Vědění“ není všechno

Reaguji na rozhovor Jana Kovalíka s Hanou Baborovskou z čísla č. 47/2004. Jako příslušník stejné generace bych si dovolil několik připomínek.

Předně je to jakási neurčitá radost ze svobody a nakonec i velmi přesné odhadnutí situace ohledně nízké účasti ve volbách, ale vzápětí je tu upřímné přiznání, že cesta k volební urně je jakousi druhořadou záležitostí. Jako učitel vidím velký problém zejména v našem vzdělávacím systému, který je stále zaměřený na výchovu nekonfliktních jedinců bez vědomí odpovědnosti za sebe i společnost. To znamená, že i učitelé se svými nedostatečně věrohodnými postoji a názory pravděpodobně nejsou schopni vypěstovat ve studentech pocit a ochotu sdílení odpovědnosti za společnost.

Druhá věc je myšlenka o „dacanech z vesnic“ na čelných místech bývalého režimu. Jako člověk z vesnice bych chtěl připomenout, že komunismus byl především dělnické, tudíž spíše městské hnutí. Na vesnicích, vzhledem k tradičním vazbám k půdě a náboženské tradici, přílišnou podporu neměl (výjimkou byly a jsou oblasti Sudet, dosídlované po odsunu podle stranického klíče).

Další poznámka se týká otázky ohledně životních hodnot. Hana Baborovská, stejně jako mnozí její vrstevníci, označují jako nejdůležitější životní hodnotu „vědění“. Já osobně bych to mírně poopravil. Potkal jsem totiž ve svém životě příliš…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte