0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov13. 11. 20046 minut

Tlusté čáty po 15 letech

Fotografie: Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt
Fotografie: Foto Günter Bartoš
Fotografie: Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Publicista a historik TOMÁŠ ZAHRADNÍČEK (33) vystudoval Filozofickou fakultu UK. Pracuje jako šéfredaktor časopisu Dějiny a současnost.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Václav Klaus vyrukoval k 28. říjnu s požadavkem odpoutat se od minulosti, jinými slovy s myšlenkou jakési tlusté čáry.

Nejsem si jist, jestli „tlustá čára“ a „odpoutání se od minulosti“ je totéž. Myšlenka tlusté čáry se týká spíše státu a práva – do jaké míry převzít za východisko stav, který v jednotlivých zemích panoval koncem roku 1989. Úplně jiná věc je společenská debata o minulosti či morálně-historické vyrovnávání se s tím, co všechno se stalo.

Srovnáme-li ohledně tlusté čáry Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko a necháme-li trochu stranou bývalou NDR, která po sjednocení převzala spolkovou legislativu, jaký obraz se naskýtá?

I když Československo odstartovalo revoluci na poslední chvíli a zpočátku to vypadalo jako několikadenní festival, kterým se dožene zpoždění, začalo na počátku 90. let tyto věci řešit na místní poměry dost radikálně. Tlustou čáru už na začátku roku 1990 zpochybnilo a zpochybnění několika právními akty uzákonilo. Tyto zákony tvoří jeden ze sloupů současného režimu, ať už jde o restituce, které jsou pilířem malého a středního podnikání, nebo o lustrační zákon, který dodnes tvoří jednu z důležitých norem pro fungování státní správy.

Vzpomeňte si na nesouhlas, který…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc