mobrazek_1894.gif
mobrazek_1894.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1894.jpeg
vobrazek_1894.jpeg • Autor: Respekt

Čtenáři, zajímající se o dějiny sovětské říše zla, budou nyní jistě trávit večery četbou Dějin gulagu americké historičky Anne Applebaumové. Neměli by si ale nechat ujít ani další novinku. Kniha Ztracený deník sovětské školačky Niny Lugovské (1932–1937) je přepisem autentického deníku mladé dívky žijící ve Stalinově Moskvě. Ninin otec byl od říjnové revoluce bolševikům trnem v oku a léta strávil ve vyhnanství na Sibiři. Krátce po jeho návratu v roce 1932 si třináctiletá dívka začala psát deník, do nějž zaznamenávala nejen trampoty s dospíváním a kluky, ale především své názory na „zlotřilé bolševiky“ a postřehy o životě v nesvobodné zemi. Poutavá drobnokresba stalinské každodennosti bohužel sehrála v jejím životě fatální roli: po objevení deníku při domovní prohlídce v roce 1937 tajná policie osobní záznamy použila jako důkaz, že „plánovala teroristický čin proti Stalinovi“, a Nina byla odsouzena k dvanácti letům vyhnanství na Kolymě a Sibiři.

•••

Čtivou a fundovanou práci Radikální pravice v Německu s podtitulem Od roku 1870 po současnost irského historika Leea McGowana vydává nakladatelství Prostor. Autor se nesoustředí jen na dobře zmapovaná období Výmarské republiky a třetí říše, ale zkoumá také méně známé kořeny německé ultrapravice před rokem 1918 a její aktivity po pádu berlínské zdi. Všímá si důležitosti internetu a…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte