0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory25. 9. 200413 minut

Tak jsem vyhlásil neutralitu

Luis Alberto Monge (uprostřed) se narodil roku 1925 v Palmares v rodině chudých zemědělců. Vystudoval střední školu. Do politiky vstoupil velice mladý: v devatenácti letech působil v čele Konfederace pracujících, o pět let později se stal nejmladším kostarickým poslancem. Když mu bylo 25, patřil k zakladatelům strany Liberación Nacional (Národního osvobození), která je dnes druhou nejsilnější stranou v zemi. Byl premiérem, pracoval v diplomatických službách. Ve funkci prezidenta Kostariky (1982–86) proslul ostrou kritikou diktátorských režimů, zásadami nevměšování a neutrality, které prosazoval, a také odvahou: těžkou ekonomickou krizi, jíž na počátku 80. let Kostarika procházela, se podařilo zvládnout díky jeho rozsáhlým ekonomickým, zemědělským a vzdělávacím reformám. Dnes stojí v čele Centra demokratických studií Latinské Ameriky a věnuje se problematice zemědělství, ekoturismu a obrany lidských práv. Před několika dny přijel do Prahy na zasedání Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě, kterou připravila organizace Člověk v tísni.

Fotografie: Luis Alberto Monge. Foto Lubomír Kotek • Autor: Respekt
Fotografie: Luis Alberto Monge. Foto Lubomír Kotek • Autor: Respekt

Rámeček

LUIS ALBERTO MONGE (uprostřed) se narodil roku 1925 v Palmares v rodině chudých zemědělců. Vystudoval střední školu. Do politiky vstoupil velice mladý: v devatenácti letech působil v čele Konfederace pracujících, o pět let později se stal nejmladším kostarickým poslancem. Když mu bylo 25, patřil k zakladatelům strany Liberación Nacional (Národního osvobození), která je dnes druhou nejsilnější stranou v zemi. Byl premiérem, pracoval v diplomatických službách. Ve funkci prezidenta Kostariky (1982–86) proslul ostrou kritikou diktátorských režimů, zásadami nevměšování a neutrality, které prosazoval, a také odvahou: těžkou ekonomickou krizi, jíž na počátku 80. let Kostarika procházela, se podařilo zvládnout díky jeho rozsáhlým ekonomickým, zemědělským a vzdělávacím reformám. Dnes stojí v čele Centra demokratických studií Latinské Ameriky a věnuje se problematice zemědělství, ekoturismu a obrany lidských práv. Před několika dny přijel do Prahy na zasedání Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě, kterou připravila organizace Člověk v tísni.

Konec rámečku

Reklama

Kostarika se považuje za jednu z nejstarších latinskoamerických demokracií. Zrušili jste armádu, v posledním století jste vlastně nezažili diktaturu, puče a podobné noční můry Latinské Ameriky. Jak je to možné?

To je dlouhá historie, na kterou bychom potřebovali hodně času.

Zkuste…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc