Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Tak jsem vyhlásil neutralitu

Luis Alberto Monge (uprostřed) se narodil roku 1925 v Palmares v rodině chudých zemědělců. Vystudoval střední školu. Do politiky vstoupil velice mladý: v devatenácti letech působil v čele Konfederace pracujících, o pět let později se stal nejmladším kostarickým poslancem. Když mu bylo 25, patřil k zakladatelům strany Liberación Nacional (Národního osvobození), která je dnes druhou nejsilnější stranou v zemi. Byl premiérem, pracoval v diplomatických službách. Ve funkci prezidenta Kostariky (1982–86) proslul ostrou kritikou diktátorských režimů, zásadami nevměšování a neutrality, které prosazoval, a také odvahou: těžkou ekonomickou krizi, jíž na počátku 80. let Kostarika procházela, se podařilo zvládnout díky jeho rozsáhlým ekonomickým, zemědělským a vzdělávacím reformám. Dnes stojí v čele Centra demokratických studií Latinské Ameriky a věnuje se problematice zemědělství, ekoturismu a obrany lidských práv. Před několika dny přijel do Prahy na zasedání Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě, kterou připravila organizace Člověk v tísni.

Fotografie: Luis Alberto Monge. Foto Lubomír Kotek • Autor: Respekt
Fotografie: Luis Alberto Monge. Foto Lubomír Kotek • Autor: Respekt

Rámeček

LUIS ALBERTO MONGE (uprostřed) se narodil roku 1925 v Palmares v rodině chudých zemědělců. Vystudoval střední školu. Do politiky vstoupil velice mladý: v devatenácti letech působil v čele Konfederace pracujících, o pět let později se stal nejmladším kostarickým poslancem. Když mu bylo 25, patřil k zakladatelům strany Liberación Nacional (Národního osvobození), která je dnes druhou nejsilnější stranou v zemi. Byl premiérem, pracoval v diplomatických službách. Ve funkci prezidenta Kostariky (1982–86) proslul ostrou kritikou diktátorských režimů, zásadami nevměšování a neutrality, které prosazoval, a také odvahou: těžkou ekonomickou krizi, jíž na počátku 80. let Kostarika procházela, se podařilo zvládnout díky jeho rozsáhlým ekonomickým, zemědělským a vzdělávacím reformám. Dnes stojí v čele Centra demokratických studií Latinské Ameriky a věnuje se problematice zemědělství, ekoturismu a obrany lidských práv. Před několika dny přijel do Prahy na zasedání Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě, kterou připravila organizace Člověk v tísni.

Konec rámečku

Kostarika se považuje za jednu z nejstarších latinskoamerických demokracií. Zrušili jste armádu, v posledním století jste vlastně nezažili diktaturu, puče a podobné noční můry Latinské Ameriky. Jak je to možné?

To je dlouhá historie, na kterou bychom potřebovali hodně času.

Zkuste…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v40.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.