Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Vědecký chaos Elliotta Sharpa

Fotografie: Akustický kouzelník a znalec českého undergroundu. Foto archiv Elliotta Sharpa • Autor: Respekt
Fotografie: Akustický kouzelník a znalec českého undergroundu. Foto archiv Elliotta Sharpa • Autor: Respekt

Je akustická kytara překonaný nástroj, který se ve dvacátém století definitivě vyčerpal? S nástupem elektroniky by se mohlo zdát, že ano. Jenže stále existují lidé, kteří svým uměním dokazují opak.

Pružný jako Zappa

Patří mezi ně newyorský skladatel, kytarista a saxofonista Elliott Sharp (52), jenž přijede tuto středu zahrát do pražského klubu Vagon. Jak naznačuje jeho nové album The Velocity Of Hue (Rychlost odstínu) pro sólovou akustickou kytaru, půjde o neobyčejný zážitek. I když se jméno Elliotta Sharpa v Česku neskloňuje příliš často, je to vlastně náš starý známý. Hrál v Praze a Brně na privátně organizovaných koncertech již v roce 1983, když tudy projížděl koncertovat do umělecky svobodnějšího Polska. „V Praze jsem hrál na zahradě nějakého domu poblíž nádraží s newyorskou kapelou V-Effect. Publikum nemělo dovoleno aplaudovat, protože by se policie mohla dovtípit, že jde o koncert,“ vzpomíná Sharp na své první pražské vystoupení. Krátká návštěva mu stačila, aby poznal zdejší undergroundový svět: v Brně se seznámil s Ivou Bittovou a v Praze s částí kapely Plastic People. V záležitostech českého undergroundu se tak stal jedním z nejlépe informovaných Američanů. Proto také na konci osmdesátých let spolupořádal v New Yorku benefiční koncert pro básníka Ivana Jirouse, kterého tehdy komunisté opět zavřeli. V devadesátých letech hrál v naší metropoli hned dvakrát,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v04.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.