Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Boj s terorismem hned tak neskončí. Podle superintendanta Stuarta Harrisona ze skupiny, která ve této válce zajišťuje součinnost britské armády a policie, potrvá možná třicet, možná padesát let, než se podaří sítě teroristů rozbít. Jeho prohlášení jako by vyznívalo skepticky, ve skutečnosti však je až blouznivě optimistické. Copak se lidská společnost někdy obešla bez terorismu? Vždyť sama civilizace vznikla díky snahám o jeho regulaci a Ježíšovu lekci lze chápat i jako dosti beznadějný pokus, jak s ním jednou provždy skoncovat. V dějinách terorismu je půlstoletí zanedbatelný okamžik.

První hnízdo teroristů jsem poznal už jako kluk. Měli jsme je doma v kumbálu, kde babička schraňovala odložené věci, které by se mohly hodit, kdyby prý zase vypukla válka. Abych se k němu dostal, musel jsem překonat horu uskladněných přikrývek a peřin, uhýbat před lavinami pečlivě vycíděných, ale žalostně rozpraskaných bot, prodrat se starým šatstvem visícím z ramínek jako liány v deštném pralese a šikovně se prosmeknout mezi útesy otlučených hrnců. Na konci cesty čekala stará skříň, v níž byla uložena chlapecká knihovna strýčka, který umřel mlád ještě před mým narozením. Obsahovala samý škvár, v němž se to orientálními teroristy jen hemžilo. Na obrázcích se poznali podle turbanů, burnusů či fezů, jaké u nás byly snad kdysi k vidění leda v Karlových Varech. Výbušninu sice taky občas použili, ale raději své odpůrce škrtili tenkými hedvábnými šňůrami, strkali jim smrtelně jedovaté plazy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v04.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.