Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Co se děje ve světě

mobrazek_173.gif
mobrazek_173.gif • Autor: Respekt

vobrazek_173.jpeg
Fotografie: Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Naposledy se dánský PEN klub dostal do centra pozornosti po makedonském kongresu v lednu 2002 – mezinárodní PEN klub tehdy vydal prohlášení odsuzující válečné plány USA v Iráku a řady dánských členů pak na protest proti politizaci hnutí opustilo několik významných literátů. Nyní se rozpoutala nová aféra.

O členství v organizaci nedávno zažádal novinář a spisovatel Lars Hedegaard a devítičlenné představenstvo klubu, které o přijetí rozhoduje, zprvu nemělo námitky. Mezitím však Hedegaard vydal knihu V domě války, v níž velice ostře kritizuje islám. A tak se představenstvo poprvé v dějinách dánského PEN klubu rozhodlo předložit Hedegaardovu kandidaturu k diskusi valné hromadě, která se má sejít 28. ledna. Mezitím však dotčený Hedegaard žádost stáhl se slovy, že mu přetřásání na valné hromadě silně připomíná shromáždění kolchozu, to mělo totiž také ve zvyku cejchovat nepohodlné jako nepřátele lidu. A na dánský PEN klub teď prší kritika z domova i ze zahraničí. Jak je možné, ptají se kritici, aby organizace, která má bojovat za svobodu slova, ostrakizovala kontroverzní hlasy? Palcem dolů dánskému PEN klubu ukázala britská organizace Index on Censorship, celosvětově se zasazující za svobodu tisku, doma se mezi nejostřejší odpůrce řadí ministr kultury Brian Mikkelsen, který dánskou pobočku označil za bezzubý kavárenský klub a pohrozil odebráním roční podpory ze státní kasy. Vedení PEN klubu…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte