Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Knihy

mobrazek_1643.gif
mobrazek_1643.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1643.jpeg
vobrazek_1643.jpeg • Autor: Respekt

Přestože od prvního vydání knihy ABC četby amerického spisovatele Ezry Pounda uběhlo 70 let a od uveřejnění českého překladu nakladatelstvím Atlantis je to také pár měsíců, má smysl informovat o této knize právě nyní na začátku školního roku. Nejen kvůli tomu, že je zřejmý její pedagogický záměr, ale také proto, že je to učebnice s několikanásobným poselstvím. Ukazuje podivuhodné hloubky klasické literatury a připomíná Poundovu brilantní interpretační schopnost. Na druhé straně tato galerie velikánů odhaluje odvrácenou stranu patologicky sebejistého autora, jenž tehdy neznal slovo pokora. Pound dokonce vězel v bludu nadčlověka tak hluboko, že se při své italské rezidenci ve 40. letech zastával Mussoliniho a psal antisemitské projevy. Prozřel až v americkém zajateckém táboře a svědomí zpytoval dlouhá léta v blázinci. Veřejně se za své v podstatě maloměšťácké chování omluvil na sklonku 60. let.

•••

Na denunciaci národního charakteru je v Americe odborníkem filmař Michael Moore. Čerstvě vydaný překlad knihy Rakovinu nevyléčíš (sdruženými silami vydala nakladatelství Argo a Dokořán) komika, herce a spisovatele Denise Learyho však ukazuje, že Moore svou kritikou jen navazuje na dlouze kultivovanou tradici amerického komediálního sebemrskačství. Sympatické je, že Learyho hyperboly, které fungují jako zvětšovací sklo pro různé temné stránky národní…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte