Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Tip

mobrazek_1602.gif
mobrazek_1602.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1602.jpeg
Fotografie: Kočani Orkestar. Foto: archiv • Autor: Respekt

Odhaduje se, že v Evropě žije asi osm milionů Romů. Polovina z nich je usídlená na Balkáně. Tam se také nejsilněji projevuje romská kultura, zvláště ta hudební. Není divu, že právě z Balkánu pocházejí nejslavnější romské dechovky, které jsou známé svými živými synkopovanými rytmy a schopností roztančit i mrtvého. Jedna z nich – Kočani Orkestar – zavítá opět po dlouhé době do Prahy. V pátek 10. 9. se její turecko-balkánské melodie rozezní v Paláci Akropolis v rámci pokračování festivalu Respect.

Kočani Orkestar pocházejí z malého města Kočani na severu Makedonie. Proslavili se již na konci 80. let, když si zahráli ve filmu Dům k pověšení Emira Kusturici. Nedoluho nato je belgičtí producenti představili v trojrozměrné podobě zbytku Evropy a Kočani Orkestar se stala spolu s několika dalšími kapelami symbolem balkánské cikánské hudby. V jejich projevu je údajně cítit duch makedonských tržišť, uliček a malých měst. Samozřejmě to byla původně kapela pro pohřby a svatby. Ale jak říká chorvatský zpěvák Mojmir Novakovič, který se po poslechu této dechovky rozhodl věnovat muzice: „Kočani ve své hudbě oslavují především život a k této oslavě strhávají i publikum.“ Bodejť by ne, jejich klarinety kokrhají jako kohouti, trumpety nad tím roztřeseně vlají, saxofon mečí jako koza, bubny nezadržitelně zrychlují a zpěvák radostně vyje orientální melodie. Hudba kapely nasávala mnohem…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte