Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Bojujte, věřte a množte se

Hrozí smrt Evropě a Spojeným státům? Zaplaví je miliony uprchlíků z třetího světa, kteří převezmou moc ve státech, zničí dosavadní kulturu, náboženství a nakonec možná i Američany a Evropany samotné? Podle scénáře bývalého poradce tří amerických konzervativních prezidentů Patricka J. Buchanana ano. Nedávno i v Česku vyšla jeho kniha Smrt Západu, která se tomuto tématu věnuje. Pro mnohé Američany je to vizionářská zpráva, pro jiné manifest novodobého nacismu. V každém případě je to kniha, která se v USA stala na dlouhou dobu bestsellerem a vyvolávala vášnivé debaty.

Fotografie: Nestojíme o vás, protože jste jiní. (Mexičané se snaží překročit hranici do Spojených států.) Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Nestojíme o vás, protože jste jiní. (Mexičané se snaží překročit hranici do Spojených států.) Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Hrozí smrt Evropě a Spojeným státům? Zaplaví je miliony uprchlíků z třetího světa, kteří převezmou moc ve státech, zničí dosavadní kulturu, náboženství a nakonec možná i Američany a Evropany samotné? Podle scénáře bývalého poradce tří amerických konzervativních prezidentů Patricka J. Buchanana ano. Nedávno i v Česku vyšla jeho kniha Smrt Západu, která se tomuto tématu věnuje. Pro mnohé Američany je to vizionářská zpráva, pro jiné manifest novodobého nacismu. V každém případě je to kniha, která se v USA stala na dlouhou dobu bestsellerem a vyvolávala vášnivé debaty. Neškodí se tedy podívat, o čem se v nejmocnější zemi světa mluví.

Jsme v kulturní revoluci

Skepse Patricka J. Buchanana vychází z analýzy OSN, která předpovídá, že do roku 2050 vážně poklesne populace ve všech evropských státech, zatímco v zemích třetího světa bude narůstat. V první části knihy hledá autor příčiny tohoto stavu. Základním problémem je podle jeho názoru jedna skutečnost: od druhé poloviny minulého století prý emancipační hnutí rozšířilo zájem žen o zábavu a zaměstnání, a naopak oslabilo jejich porozumění pro rodinné povinnosti. „Práva jednotlivce dostala přednost před potřebami rodiny. Platy žen vyletěly prudce nahoru a ženy se začaly dostávat na místa, která byla do značné míry vyhrazena mužům – v lékařství, soudnictví, médiích, na vysokých školách, na vyšších stupních byrokracie a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.