Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Podpora pro Františka Bublana

Zdálo se to jako příliš dobrá zpráva, než aby mohla být pravdivá. V nové vládě se ministrem vnitra nestal ani předlistopadový bachař, ani řadový poslanec, ani bezbarvý úředník – namísto toho premiér Gross ukázal na muže s tou nejlepší pověstí. Nestraník, signatář Charty 77 a poslední tři roky ředitel civilní rozvědky František Bublan je ten správný muž, který by mohl obnovit důvěryhodnost policie i celého resortu.

mobrazek_1393.gif
mobrazek_1393.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1393.jpeg
Fotografie: Dokáže to? Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Zdálo se to jako příliš dobrá zpráva, než aby mohla být pravdivá. V nové vládě se ministrem vnitra nestal ani předlistopadový bachař, ani řadový poslanec, ani bezbarvý úředník – namísto toho premiér Gross ukázal na muže s tou nejlepší pověstí. Nestraník, signatář Charty 77 a poslední tři roky ředitel civilní rozvědky František Bublan je ten správný muž, který by mohl obnovit důvěryhodnost policie i celého resortu.

Jediný si nezadal

Nad životopisem Františka Bublana napadá jedno jméno: Joachim Gauck, východoněmecký pastor, jenž se neohnul před tamními komunisty a později stanul v čele úřadu, který zpřístupňuje svazky tajné policie Stasi. Pravda, František Bublan je v 54 letech o něco mladší než Gauck a nevystudoval evangelickou, ale katolickou teologii, zato s materiály bývalé StB se po listopadu setkával víc než dost – od roku 1991 pracoval v demokratické kontrarozvědce, dnešní BIS.

Tajnými službami prošel František Bublan bez újmy na cti. Nejdříve se věnoval náboženským sektám, v druhé polovině devadesátých let byl zástupcem ředitele brněnské expozitury BIS (jedné z mála, které se vyhnuly skandály a vnitřní spory), tři roky pracoval jako šéf zahraniční sekce BIS. Do chvíle, než Bublan přestoupil do rozvědky, lze o něm v médiích najít jedinou zmínku. Figuruje na seznamu jedenaosmdesáti osobností, jež v roce 2000 podepsaly protest proti návrhu volebního zákona…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte