Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Kosa na somálský kámen

Stejně jako se hovoří o privatizaci války, mohlo by se hovořit o privatizaci cílů teroristů. Jde samozřejmě o Irák. Teroristům se podařilo pomocí útoků na vojáky či na mateřské země – 11. března v Madridu – přimět už několik vlád, aby stáhly své kontingenty z Iráku. Nyní se zaměřují spíše na soukromé přepravní firmy pomáhající spojencům a výsledky se dostavují. Unesli filipínského řidiče Angela de la Cruz a hrozili mu smrtí? Z Iráku vycouvala filipínská vláda, aniž by dbala na výstrahy spojenců i Alávího kabinetu v Bagdádu. Unesli a zavraždili řidiče Murata Yuceho turecké společnosti Bilintur? Z Iráku vycouvala samotná firma, aniž by čekala na stanovisko vlády v Ankaře. Když její řidiči viděli v televizi záznam vraždy, prohlásili, že do Iráku jezdit nebudou. Zarkávího skupina stojící za únosy si mnula ruce. Ale i zde může kosa narazit na kámen, jak před týdnem ukázal případ Alího Ahmada Músy, somálského řidiče jezdícího pro jednu kuvajtskou firmu.

Músa se – podobně jako tři Keňané, tři Indové a jeden Egypťan – ocitl v rukou Zarkávího teroristů s tím, že nevycouvá-li jeho zaměstnavatel do 48 hodin z Iráku, bude mu uříznuta hlava. Den poté se ozval Husejn Alí Elmi, jeden z kandidátů na somálského prezidenta, s jasným poselstvím: „Uříznou-li hlavu našemu milovanému, my uřízneme hlavy jejich milovaným.“ Měl na mysli Iráčany v Somálsku, převážně obchodníky, kteří tam odešli před Saddámem. A výsledek? Alí Ahmad Músa byl po třech dnech…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v33.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.