mobrazek_1407.gif
mobrazek_1407.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1407.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

„Obchodní jednání o liberalizaci mezinárodního obchodu se posunula o pár centimetrů kupředu. Před námi však zůstávají dlouhé míle,“ komentovala výsledky zasedání Světové obchodní organizace (WTO) britská nevládní organizace Oxfam. Do Ženevy se vprostřed léta sjeli zástupci bohatého Severu i chudého Jihu, aby rozlouskli zapeklitý problém: kdy vyspělé země přestanou pumpovat peníze do svého zemědělství a otevřou své trhy dovozům z třetího světa?

Na zemědělských dotacích už zkrachovalo loňské jednání v mexickém Cancúnu. Tentokrát byl ale výsledek překvapivě pozitivní a komentátoři ho přijímají s opatrnou úlevou. Například Spojené státy slíbily snížit přímé dotace pro své farmáře (dnes 19 miliard dolarů ročně) v prvním roce o pětinu. Evropská unie po dokončení současného kola jednání zruší veškeré dotace na export zemědělských výrobků.

Splňte slib z Kataru

Pravda, zrušení vývozních dotací a pootevření trhů slíbily bohaté státy už před třemi lety v katarském Dauhá. Měla to být logická oplátka za to, že v 90. letech (v tzv. uruguayském kole jednání) učinil ústupky pro změnu rozvojový svět: šlo především o uvolnění dovozu průmyslových výrobků ze Západu a o přijetí přísnějších zákonů na ochranu autorských práv či patentů. To například pomohlo Microsoftu a dalším softwarovým firmám proniknout na rychle rostoucí trhy v Indii a v Číně. (Pirátské kopie jsou sice v těchto…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte