Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Jak dopadl Sidon

V minulých týdnech jsme byli svědky neobyčejné události. Příslušníci jedné z menšin se dostali do sporu a v patové situaci sáhli k dnes neobvyklému kroku: odevzdali svou při k posouzení zahraniční instituci – rabínskému soudu v Izraeli. Rabínský soud, bejt din, je prastarou institucí: měla ho od raného středověku každá židovská obec, býval základním kamenem židovské autonomní správy a kromě záležitostí náboženských rozhodoval ve věcech trestních a občanskoprávních. Rozhodnutí pražských Židů obrátit se na izraelský bejt din je tedy svým způsobem vzpomínkou na dávnou tradici. Obě strany sporu, který byl občas veden velmi ostře a nevybíravě, se navíc zavázaly rozhodnutí soudu respektovat.

Vedení pražské židovské obce vzbudilo svým odvoláním rabína největší mediální zájem v historii. Jeden zajímavý efekt to mělo: na obranu rabiho Sidona, představitele menšiny, se postavila i řada lidí z většinové společnosti. Horší je, že se o vlastním dění v Maiselově ulici z médií veřejnost dozvídala kusé, zmatené, často jednostranné informace a soudy. Přiznejme polehčující okolnosti: celá věc je trochu exotická, vedení obce i jeho odpůrci spolu vedli něco jako informační válku, často se mlžilo, mluvilo jen napůl, padala obvinění, ale nedokládala se. Novináři navíc neměli k dispozici nic konkrétního. Teď už je však na světě rozhodnutí rabínského soudu, které po dílčích připomínkách nabude platnosti, tedy zcela konkrétní a verifikovatelný dokument. Podle něho bejt din přiměl…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte