Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Šedá ekonomika v růžových barvách

mobrazek_1319.gif
mobrazek_1319.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1319.jpeg
Fotografie: Sloužící všech zemí, nespojujte se. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

V prvním červencovém týdnu zveřejnila Evropská komise vůbec první zprávu o stavu nelegální zaměstnanosti v rozšířené Unii. Odhadovaný podíl šedé ekonomiky na národních důchodech se mezi členskými státy podstatně liší. Zpráva se nese – stejně jako obvyklá rétorika vlád – v tónu zdůrazňujícím potřebu s šedou ekonomikou bojovat. Zkusme si ale položit provokativní otázku: Je šedá ekonomika ve všech případech jednoznačným společenským zlem a je vždy represe vůči ní opravdu to nejlepší, co mohou politici při řešení tohoto problému dělat? Ekonomové čas od času přece namítají, že existují oblasti, kde šedá ekonomika reaguje na latentní poptávku po službách, jejichž poskytování by se při lpění na všech psaných pravidlech prostě nevyplatilo. Je-li tomu tak, skrývají některé šedé oblasti trhu práce a služeb potenciál pracovních příležitostí, které by šlo vtáhnout do legální ekonomiky. I zpráva Evropské komise odkazuje na příklady takových pozitivních strategií. Jedna z nich pochází z Belgie.

Chůva za certifikát

Belgie patří se svými 3 % z HDP k zemím s nižším poměrem šedé sféry (Česko vykazuje zhruba 10 %). Přesto Belgičané hledají cestu, jak tento podíl snížit. Kromě prací sezónní povahy v zemědělství a stavebnictví spadá do šedého sektoru například velká část služeb v oblasti domácích prací, úklidu či péče o děti. Musí-li rodina dvou pracujících rodičů za nepřítomnosti…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte