Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Co se děje ve světě

„Nikdy jsem se necítil jako umělec, ale jako pouhý milicionář oděný v olivové zeleni s puškou v ruce, připravený vždy a všude uposlechnout vašich rozkazů,“ řekl legendární šestasedmdesátiletý španělský tanečník Antonio Gades letos v červnu Fidelu Castrovi. Vůdce kubánské revoluce a dlouholetý přítel, který šel Gadesovi kdysi na svatbě za svědka, mu v Havaně předal nejvyšší kubánské kulturní vyznamenání – Řád Josého Martího. Byl to jeden z posledních momentů, kdy se slavný tanečník objevil na veřejnosti: minulé úterý zemřel v madridské nemocnici.

mobrazek_1347.gif
mobrazek_1347.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1347.jpeg
vobrazek_1347.jpeg • Autor: Respekt

„Nikdy jsem se necítil jako umělec, ale jako pouhý milicionář oděný v olivové zeleni s puškou v ruce, připravený vždy a všude uposlechnout vašich rozkazů,“ řekl legendární šestasedmdesátiletý španělský tanečník Antonio Gades letos v červnu Fidelu Castrovi. Vůdce kubánské revoluce a dlouholetý přítel, který šel Gadesovi kdysi na svatbě za svědka, mu v Havaně předal nejvyšší kubánské kulturní vyznamenání – Řád Josého Martího. Byl to jeden z posledních momentů, kdy se slavný tanečník objevil na veřejnosti: minulé úterý zemřel v madridské nemocnici.

Syn republikána Antonio Gades se narodil přímo doprostřed tuhých bojů španělské občanské války. Otec, věrný svému levicovému přesvědčení, odešel z Alicante na počátku války bojovat za druhou republiku do Madridu, kde pak malý Antonio vyrůstal na špinavých, rozbombardovaných předměstích. S tancem začal koketovat už v pěti letech a jeho talent byl tak nepřehlédnutelný, že si jej coby jedenáctiletého chlapce v madridském Circo Price všimla slavná tanečnice, dnes téměř stoletá Pilar Lópezová. Pět let z něj dřela kůži, až se v šestnácti dostavily první úspěchy – zrodil se titán posedlý tancem, technikou a avantgardními představami o umění. „Netancujete nohama, ale hlavou a v tom se mnoho naučit nemůžete,“ říkával Gades svým žákům s oblibou. V šedesátých letech odchází ze stojatých madridských vod hledat štěstí do Říma,…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte