mobrazek_1266.gif
mobrazek_1266.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1266.jpeg
Fotografie: Claus von Stauffenberg. Foto: SS • Autor: Respekt

Mezi dvaačtyřiceti pokusy o zabití Adolfa Hitlera byl nejblíže cíli ten, který se odehrál právě před šedesáti lety, 20. července 1944. Akci zorganizovala skupina německých důstojníků v čele s hrabětem Clausem Schenkem von Stauffenbergem, tehdy 36letým náčelníkem štábu záložní armády. V případě úspěchu měl následovat puč a změna celého režimu.

Stauffenberg, důstojník s klasickým vzděláním a přísně konzervativní katolík, nebyl fanatický Hitlerův ctitel, ani však nijak nebránil jeho vzestupu k moci. První velkou trhlinu dostala jeho loajalita po antisemitských bouřích v roce 1938. Když byl později převelen na východní frontu a viděl zvěrstva páchaná oddíly SS, ztratil o nacistickém režimu jakékoli iluze. O svržení Hitlera začal uvažovat v době, kdy sám málem zemřel na následky zranění (jeho auto v Tunisku v dubnu 1943 najelo na minu, Stauffenberg přišel o pravou ruku a levé oko). Z fronty byl přeložen na vrchní velitelství, kde se stal náčelníkem štábu.

Dne 20. července 1944 vstoupil do poradní místnosti, pozdravil se s Hitlerem a k noze dubového stolu položil aktovku s bombou. Pod záminkou, že si musí zatelefonovat, odešel Stauffenberg čtyři minuty před výbuchem. V těchto minutách však jeden z důstojníků přemístil překážející aktovku na opačnou stranu stolu. Ve 12.42 bomba explodovala a Stauffenberg se v přesvědčení, že je Hitler mrtev, vydal letadlem do Berlína dokončit plánovaný převrat. Než…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte