Vychytralý a zbabělý způsob, jímž se známý právník Miroslav Antl vyvlékl z potrestání za svůj přestupek, vzbudil mimořádnou pozornost. Je tady ještě co dodat? Snad dvě věci: proč se to stalo a jak podobným vykukům čelit.

Situace je známá: podroušený Antl v říjnu 2002 coby náměstek policejního prezidenta způsobil dopravní nehodu, pak odstoupil z funkce, dostal jiný vysoký post a – jak jsme se nyní dozvěděli – za svůj přestupek nebyl potrestán. Stačilo mu ignorovat obsílky a úředníci si s ním nevěděli rady; až po roce věc smazalo promlčení. Hořkou pikantnost tomu dodává fakt, že spravedlnost obelstil někdejší státní zástupce, který léta umravňoval jiné a jehož knihu „Gaunery nemám rád“ křtil před kamerami samotný ministr vnitra. Zbývá otázka, proč se tak Antl zachoval. Bál se ztratit na půl roku řidičák? Bylo mu zatěžko chodit na poštu pro obsílky? Pravděpodobné vysvětlení je jinde. Díky kamarádství s ministrem Grossem sedí dnes Antl ve funkci bezpečnostního ředitele v polostátním Telecomu. Potřebuje čistý rejstřík – ovšem po pravomocném trestu za jízdu s alkoholem by mohl přijít o prověrku.

Kvůli případu není třeba měnit zákony, při troše důvtipu by si úřad měl s každým takovým Antlem lehce poradit. Úřední posel mohl zajet za vykukem do práce. Nebo stačilo v létě zveřejnit, že se bývalý náměstek a současný ředitel vyhýbá projednání přestupku. Naříkat v lednu je pozdě. I když – na jednu výzvu je ještě čas: Pane Antle, vy už…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte