Spotřeba elektřiny poroste a ne že ne

Eliška Bártová v článku Spory o atom se přiostřují (Respekt č. 1/2004) zmínila několik východisek, od nichž se odvíjí zdejší energetická politika. Napsala přitom, že podle prognózy International Energy Agency (organizace sdružující 25 předních spotřebitelských zemí) by měla v EU do roku 2010 klesnout spotřeba elektřiny na polovinu. Nevím, jaké materiály měla paní redaktorka v ruce, ale prognóza IEA, kterou mám k dispozici já, říká přesný opak: všechny evropské země bez výjimky počítají nadále s růstem spotřeby elektřiny. IEA je renomované sdružení a přiřknout jí prognózy z říše pohádek je neseriózní. V 90. letech rostla spotřeba elektřiny v zemích EU ročním tempem 1,9 % a v prvním desetiletí 21. století se předpokládá průměrný roční růst o 1,5 %, včetně nově přistoupivších zemí (zde by měl být růst ještě o zhruba 0,3 % vyšší). Naopak spotřeba energie jako celku by měla spíše klesat. Nelze očekávat, že vývoj spotřeby elektřiny v ČR by mohl mít opačný směr. Zvláště, když spotřeba elektřiny na jednoho obyvatele je v ČR o zhruba 20 % nižší než například v sousedním Rakousku.

V článku autorka dále tvrdí, že prognózy z počátku 90. let se nenaplnily. Holá fakta však ukazují opak. Vláda v roce 1992 rozhodovala o dostavbě Temelína především na základě odhadů poptávky po elektřině od belgické konzultační firmy Tractebel. Srovnání tehdejších odhadů se…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte