„Silvio, to není moje porážka, ale tvoje. Uvidíš, že nebudeš schopen snížit daně, jak si to přeješ a jak jsi sliboval.“ Podle italských deníků tak dramaticky zněla slova italského ministra hospodářství Giulia Tremontiho, když se od Silvia Berlusconiho dozvěděl, že má padáka. Premiér mu sdělil, že mezi urovnáním vládní krize a jeho setrváním v kabinetu si zvolil klid ve vládě. Napětí mezi Tremontim a vicepremiérem Gianfrancem Finim, šéfem Národní aliance – druhé největší vládní strany – dosáhlo takové míry, že Fini dal Berlusconimu ultimátum. Buď z vlády odejde Tremonti, nebo on a celá jeho Národní aliance. Berlusconi ustoupil a přišel tak o klíčového muže svého týmu.

Na dotace zapomeňte

Univerzitní profesor daňového práva Giulio Tremonti byl bezpochyby po premiérovi nejmocnějším mužem ve vládě. Nově ustavené ministerstvo hospodářství, v jehož čele stál, sdružovalo pět rezortů předchozích (finance, rozpočet, hospodářské plánování atd.). Nikdo mu neupíral odbornost, i když opozice se vysmívala jeho „finanza creativa“, deklarovanému „tvořivému přístupu“ k financím. Tremonti na rozdíl od svých levicových předchůdců patřil k euroskeptikům. Považoval zavedení eura za omyl a vyčítal předchozím vládám ústupky ose Paříž-Berlín. Odolával žádostem o státní dotace. Když vypukl skandál Parmalat, zaútočil na dosud nedotknutelnou instituci – italskou centrální banku. Obvinil ji z liknavosti.

Národní…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte