Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Tadič přišel a zvítězil

mobrazek_1197.gif
mobrazek_1197.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1197.jpeg
Fotografie: Tadič si mohl připít i na hezké počasí. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Jak říká Tomislav Nikolič, je to přece jasné. Za jeho porážku v prezidentských volbách v Srbsku před necelými dvěma týdny mohou média, slunce a národnostní menšiny. Kandidát ultranacionalistické Srbské radikální strany, původní profesí hrobník, v druhém kole voleb získal jen 45 % hlasů, zatímco jeho demokratický protějšek Boris Tadič skoro 54 %. Okolní svět si nicméně oddechl, když se zpráva o výsledku objevila. Ať už Tadičovi pomohlo cokoli, je dobře, že prezidentem bude politik, jehož mantrou není volání po Velkém Srbsku.

Šli sbírat višně

Proč za skóre podle Nikoliče můžou novináři? Jednak údajně podporovali Tadiče, kandidáta Demokratické strany, jejíž vedení převzal po zavraždění prozápadního premiéra Zorana Djindjiče, a jednak tím, že vyzývali občany, hlavně mladé lidi, k účasti ve volbách. „Proč nabádáte jenom mladé, aby šli volit,“ brunátněl Nikolič. V Srbsku každý ví, že předáka srbských radikálů upřednostňují zejména staří lidé – a obyvatelé s nižším vzděláním. A potom tu bylo to slunce. Nikolič si postěžoval, že si přál, aby pršelo, ale bohužel se nestalo. „Kdyby lilo, lidé v oblastech, kde mám největší podporu, by šli volit. Ale bylo hezky. Museli jít sbírat višně, které by jinak popadaly,“ povzdechl si provizorní předseda radikálů. Funkce předsedy stále patří Vojislavu Šešeljovi, čekajícímu v Haagu na proces kvůli válečným zločinům.

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte