Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Odešel kmotr všech rebelů

Když přišla zpráva, že 1. července v Los Angeles zesnul herec Marlon Brando, mohlo se zdát přehnané, že ho Jack Nicholson přirovnal ke gigantům Michelangelova a Picassova významu. Kvůli jedné divadelní inscenaci a sotva deseti vydařeným filmům z devětatřiceti? Ano! Uvědomme si, že v nich zcela změnil pojetí své profese. Stál jako most mezi starosvětskými hvězdami typu Caryho Granta nebo Garyho Coopera a antihrdiny mladší generace jako Robert De Niro či Dustin Hoffman, bez jeho vlivu by vypadalo jinak herectví Seana Penna nebo Johnnyho Deppa.

Fotografie: Marlon Brando alias Don Vito Corleone – dokonalý šéf mafie. (Kmotr, 1972.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Marlon Brando alias Don Vito Corleone – dokonalý šéf mafie. (Kmotr, 1972.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Když přišla zpráva, že 1. července v Los Angeles zesnul herec Marlon Brando, mohlo se zdát přehnané, že ho Jack Nicholson přirovnal ke gigantům Michelangelova a Picassova významu. Kvůli jedné divadelní inscenaci a sotva deseti vydařeným filmům z devětatřiceti? Ano! Uvědomme si, že v nich zcela změnil pojetí své profese. Stál jako most mezi starosvětskými hvězdami typu Caryho Granta nebo Garyho Coopera a antihrdiny mladší generace jako Robert De Niro či Dustin Hoffman, bez jeho vlivu by vypadalo jinak herectví Seana Penna nebo Johnnyho Deppa.

Herec, který nehrál, ale byl

Narodil se 3. dubna 1924 v Omaze, stát Nebraska, jako syn opilců, odtažitého obchodního cestujícího a ochotnické herečky. Ze vzdoru k otci se nechal vyloučit z vojenské akademie v Minnesotě. Pro nemocné koleno ho neodvedli, vydal se tedy za dvěma staršími sestrami do New Yorku. Citově vyprahlý hoch s velkým egem, odmítající autority, tam dorazil jako ideální objekt psychiatrů. Všechny slabiny nakonec přetavil v umělecké mistrovství. V dramatické dílně Stelly Adlerové a v Actors Studiu objevil techniku psychoanalytického prožívání dle Stanislavského pouček. Premiéra Williamsovy hry Tramvaj do stanice Touha na Broadwayi v režii Elii Kazana přepsala 3. prosince 1947 divadelní dějiny. Marlon Brando v roli brutálního sobce Stanleyho Kowalského udeřil jako blesk a tradici sošných ušlechtilých deklamátorů roztrhal jako…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v28.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.