0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře19. 6. 20048 minut

Návrh pro odvážného ministra

Má smysl psát o zdravotnictví, když se zdá, že vláda je na pokraji pádu? A když na skutečně zásadní reformu, i kdyby ji nakrásně chtěla a uměla provést, nemá dost času, chuti ani sil? Kupodivu ano. Právě zdravotnictví je totiž jeden z mála rezortů, ne-li vůbec jediný, kde i slabá vláda s vratkou oporou v parlamentu může provést změny hodné zápisu do čítanek. Dokonce by jí k tomu mohl stačit jeden odhodlaný a cílevědomý ministr. Proč potřebuje tuzemské zdravotnictví reformu? Protože po shození těsného krunýře státu začátkem 90. let a založení základů systému veřejného zdravotního pojištění se proces proměny housenky v motýla zastavil. Je to v něm jako v pohádce o chytré horákyni – pojišťovny jsou samostatné nesamostatné, konkurují si nekonkurují, mají klienty neklienty, stát vše řídí neřídí a nikdo nic a za nic nemůže.

Fotografie: Řekne mi už konečně někdo, kolik dnů si tu asi poležím? Foto:  Josef Ondzik • Autor: Respekt
Fotografie: Řekne mi už konečně někdo, kolik dnů si tu asi poležím? Foto:  Josef Ondzik
Fotografie: Řekne mi už konečně někdo, kolik dnů si tu asi poležím? Foto: Josef Ondzik • Autor: Respekt

Má smysl psát o zdravotnictví, když se zdá, že vláda je na pokraji pádu? A když na skutečně zásadní reformu, i kdyby ji nakrásně chtěla a uměla provést, nemá dost času, chuti ani sil? Kupodivu ano. Právě zdravotnictví je totiž jeden z mála rezortů, ne-li vůbec jediný, kde i slabá vláda s vratkou oporou v parlamentu může provést změny hodné zápisu do čítanek. Dokonce by jí k tomu mohl stačit jeden odhodlaný a cílevědomý ministr.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Velký mozek zdravotnictví

Proč potřebuje tuzemské zdravotnictví reformu? Protože po shození těsného krunýře státu začátkem 90. let a založení základů systému veřejného zdravotního pojištění se proces proměny housenky v motýla zastavil. Je to v něm jako v pohádce o chytré horákyni – pojišťovny jsou samostatné nesamostatné, konkurují si nekonkurují, mají klienty neklienty, stát vše řídí neřídí a nikdo nic a za nic nemůže. Kvůli tomu celý systém dělá dluhy a nefunguje, jak by mohl a měl. Peníze netečou ke schopným, dělat dluhy se vyplácí a všem nám chybějí informace potřebné pro rozhodování, například kdo umí dobře léčit za rozumnou cenu.

Rezortní ministerstvo chtělo ještě za Marie Součkové zadlužování a nefunkčnost zjevně řešit soustředěním moci do centra. Tak například si v tichosti a velmi nákladně (za 60 milionů korun) pořídilo počítačový „ústřední mozek českého zdravotnictví“, který je schopen zpracovat veškerá data o zdravotní…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc