Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Tramvají to tam z centra trvá slabou čtvrthodinku. Kolem refýže uprostřed dlouhého mostu se valí kolony vozidel a výhled na betonové krychle obřích skladů rozhodně neláká k procházce. Když ale z mostu sestoupíme na ostrov, mineme parkoviště a kostrbatou cestou mezi vysokými ploty pronikneme za tuhou krustu industriální architektury, ocitneme se v úplně jiných časech. Ten zázračný mikrosvět jsme s přáteli objevili asi před čtyřmi lety, lokalitu však neprozradím, abych jí neuškodil.

Za velké krize před víc než sedmdesáti lety vznikla na ostrově nouzová kolonie. Ti nejchudší spali pod oblouky mostu, kdo se trochu vzmohl, postavil si z toho, co kde našel, boudu. Solidnější výstavba tu nebyla povolována ani později kvůli častým záplavám. Za socialismu přejmenovali nouzovou kolonii na zahrádkářskou, ale jinak se tu nic moc nezměnilo. Chajdy, které opakovaně brala velká voda, vyrostly vždy znovu z rozbahněné půdy, jako by do ní byly už navěky zasety. Během desítek let vytvořil zdejší lid zvláštní společenství. Nezasvěcenému pozorovateli by se dnes mohlo jevit jako pozůstatek autochtonního praobyvatelstva z doby kamenné, jenž se v ostrovním ústraní dokázal postupně a po svém sžít s přivandrovalými národy, civilizačními změnami a nakonec i s velkoměstem za humny. Zvyklosti domorodců se daly nejlépe studovat v prkenné hospůdce u zapleveleného plácku na nohejbal, vynalézavě zflikované nouzovce hrozící zhroucením jistě už za protektorátu.

Po velké povodni jsme na ostrov…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v26.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.