Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Svět kolem

Fotografie: Foto FSA • Autor: Respekt
Fotografie: Foto FSA • Autor: Respekt

V Evropské unii vypukl spor o implementaci zatím jen navrhované evropské ústavy. Ve čtvrtek, na své pařížské schůzce, Jacques Chirac a Gerhard Schröder – v podání listu The Financial Times – pohrozili Velké Británii, že pokud Londýn neschválí do dvou let euroústavu, navrhnou vyloučení této země z EU. Zmíněná výhrůžka měla být vyvolána tím, že Tony Blair trvá na britském schválení ústavy v referendu, jehož úspěch je ovšem považován za málo pravděpodobný. V úterý Velká Británie formulovala své výhrady proti některým bodům návrhu euroústavy. Analýza ministra financí Gordona Browna dokládá, že pouze v oblasti daní budou Britové požadovat 25 změn. Britové jsou citliví na to, že unijní právo by mohlo zasahovat do tak svébytně britských – či obecně národních – oblastí, jako jsou daně, sociální zabezpečení, obranná a zahraniční politika. Blair sice argumentoval tím, že je v zájmu Británie být v centru evropského rozhodování, a nikoli mimo ně, ale to na očekávaném výsledku britského referenda o euroústavě mnoho nemění.

Co se týče oné výhrůžky vyloučením, zatím není jasné, v jakém případě by se mohla uplatnit a jak by ji bylo možné realizovat. Představitelé Londýna trvají na tom, že euroústava začne platit tehdy, pokud ji schválí všechny členské země. Chirac a Schröder však hrozí deklarací, která by prosadila, že k implementaci ústavy stačí, pokud ji schválí parlamenty či…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v21.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.