mobrazek_55.jpeg
mobrazek_55.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_55.jpeg
Fotografie: Tady už bobr dobobroval. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

„To, co se připravuje na Labi, je podvod,“ říká odborník na vodní dopravu a bývalý zaměstnanec státního Ředitelství vodních cest Jaroslav Kubec na adresu chystaných jezů na Labi. Překvapivě tak nadšenec splavňování řek říká totéž co ministr životního prostředí a milovníci přírody. Stavba za deset miliard korun totiž nejenže zničí kus krásné a cenné země, ale navíc se nevyplatí – a rejdařům stejně nepomůže. Přesto pro ni před Vánoci na návrh poslance Jaromíra Schlinga (ČSSD) zvedla ruku většina poslanců. Lidovecký ministr dopravy Milan Šimonovský jí pro změnu otevírá dveře ve vládě.

Rejdařům nepomůže, bobry vyžene

Ještě letos v listopadu to vypadalo, že dlouholetý sen místních velkých stavbařů o zakázce na labské jezy v Prostředním Žlebu a Malém Březně vezme definitivně za své. Jde totiž o chráněnou krajinnou oblast, kde stavbám musí udělit výjimku ministr životního prostředí, a Libor Ambrozek (KDU-ČSL) řekl ne. Nemohl ani jinak. Výjimku totiž může dát jen tehdy, když „nad zájmy ochrany přírody převažuje jiný veřejný zájem“. A nic takového v případě jezů neexistuje.

Jak stavba ublíží přírodě, je jasné. Labe od Ústí po Hřensko je jediný přirozený úsek velké řeky s lagunami, štěrkopískovými náplavami, tůněmi a ostrůvky lužního lesa, který na svém území máme. Za posledních deset let se do stále čistší vody vrátil losos a bobr. Vinou staveb by řeka…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte