Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Svět kolem

Fotografie: Mark Spitz. Foto next photo • Autor: Respekt
Fotografie: Mark Spitz. Foto next photo • Autor: Respekt

V Berlíně se minulý týden konala dvoudenní konference, na níž zástupci 55 států diskutovali o tom, jak čelit narůstajícímu antisemitismu. Svolavatele – Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) – přiměla k takové akci řada událostí z poslední doby: průzkum veřejného mínění z listopadu minulého roku, který ukázal, že za největší hrozbu pro mír považují Evropané Izrael; dále incident, který se odehrál týden před tím ve Švédsku, kdy izraelský velvyslanec zničil umělecké dílo tematizující palestinské sebevražedné útoky; a hlášení ze všech částí Evropy, že protižidovské názory nabývají na síle. „Často se za kritikou Izraele skrývá masivní antisemitismus,“ pronesl při zahájení konference německý prezident Johannes Rau. Americký ministr zahraničí Colin Powell formuloval v Berlíně odlišný názor: „Není antisemitské, když někdo kritizuje Izrael. Nesmí být ale překročena hranice, kdy se antisemitskými symboly démonizují a hanobí izraelští vůdci.“ Mluvilo se i o radikalizující se muslimské menšině v Evropě. Konference skončila vydáním deklarace, která odsuzuje všechny formy antisemitismu a vyzývá členské státy OBSE, aby trestaly a zejména evidovaly protižidovské útoky. Dalo by se dodat, že pokud jde o Česko, není třeba pro příklady chodit daleko. Hanobení židovských hřbitovů, koncerty neonacistických skupin, které zpívají antisemitské texty, nebo třeba…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v19.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.