Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Miluji práci, vydržím se na ni dívat celé hodiny, pravil klasik. Snad to byl Balzac, snad Mark Twain, výrok bývá připisován celé řadě slavných literátů, z nichž každý proslul neobyčejnou pracovitostí, takže se ironie slavného žertu snoubí s paradoxem. Autorství je ovšem sporné. Spíš než Balzacovi by se dalo přisoudit nějakému elegantnímu povaleči z jeho družiny, který chtěl spisovatele trochu pobavit, když viděl, jak je po noční dřině nad románem zubožený. Twain zas mohl žertík zaslechnout někde u baru v San Francisku, kam si zaskočil na chvatnou sklenku před redakční uzávěrkou. Oba známí workoholici by bonmot jistě ocenili a klidně by jej pod svým jménem uvedli do oběhu, aby si pověst velikánů vylepšili ležérním šarmem.

Práci slaví také dělníci celého světa mohutnými průvody. Ani u nich není zdaleka jisté, zda ji opravdu milují, ale o paradox ani ironii jim rozhodně nejde. Druhá internacionála zavedla První máj už v roce 1889 jako den boje za vyšší mzdy a zkrácení pracovní doby, což byly důvody lidsky srozumitelné a snad i bohulibé. Bojovat za víc peněz a méně práce by se člověk nestyděl vyjít do ulic ani za komunistů, kdyby mu to dovolili, jenže ti původní smysl manifestace zatemnili. Z prvomájových průvodů učinili perverzní rituál, při němž lid oslavoval své pohlaváry za to, že na ně musí pracovat. Poslušnost ujařmených se dá pochopit – ale proč tolik jásotu? Všeobecné nadšení je zvláštní jev, který asi dost souvisí s vylučováním adrenalinu v lidském…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v19.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.