mobrazek_836.gif
mobrazek_836.gif • Autor: Respekt

vobrazek_836.jpeg
vobrazek_836.jpeg • Autor: Respekt

V pražském Divadle V Dlouhé mají 8. května premiéru Goldbergovské variace. Hra George Taboriho pojednává o stvoření světa a současně o tvoření divadelní inscenace. Postava režiséra nápadně připomíná Stvořitele a chvílemi se jím i stává – jeho asistent Goldberg je mu odvěkým partnerem i protihráčem, vzdorujícím i sloužícím až k sebeobětování. Hravé variace vytvářejí intelektuální kabaret, vtipný a provokativní dialog s Biblí a židovskými i křesťanskými mysliteli, ve kterém se hořce obráží zkušenost člověka 20. století. Režisérka Hana Burešová obsadila do hlavní role Miroslava Táborského.

•••

O čem vlastně je tragická fraška Židle rumunského klasika absurdního dramatu Eugéna Ionesca, se dodnes vedou spory. Podle samotného autora se v ní zračí osud lidstva, které žije mrzký život plný nudy a trápení a nic mu nemůže pomoci. „Ústředním obrazem hry je prázdnota,“ říká Ionesco. Prázdnotu doplňuje příběh stařenky a stařečka, kteří žijí na opuštěném ostrově. Stařeček se rozhodne konečně světu sdělit jakýsi generální výsledek svého života, velké tajemství. Najme si profesionálního řečníka a sezve veškerou pozemskou elitu, která jej ale téměř ušlape. Ionescovo drama uvede v sobotu 8. května kladenské Divadlo Na Točně.

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte