Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Potlesk pro Jižní Afriku

Není něco podezřelého v zemi, kde vládní strana získá ve volbách podle poměrného systému už potřetí za sebou dvoutřetinovou většinu? Kdyby se tak stalo například v Evropě, tak určitě ano. Vždyť střídání politické moci je podmínkou i motorem demokracie. Ale jsme v Jižní Africe, která v příštích dnech oslaví desáté výročí formálního pádu apartheidu, režimu odděleného vývoje ras. A touto optikou je třeba zkoumat výsledek voleb z minulé středy.

Fotografie: Jižní Afrika má problémy, ale nikoli prvotně rasové. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Jižní Afrika má problémy, ale nikoli prvotně rasové. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Není něco podezřelého v zemi, kde vládní strana získá ve volbách podle poměrného systému už potřetí za sebou dvoutřetinovou většinu? Kdyby se tak stalo například v Evropě, tak určitě ano. Vždyť střídání politické moci je podmínkou i motorem demokracie. Ale jsme v Jižní Africe, která v příštích dnech oslaví desáté výročí formálního pádu apartheidu, režimu odděleného vývoje ras. A touto optikou je třeba zkoumat výsledek voleb z minulé středy.

Všem sýčkům navzdory

Jak bude fungovat demokracie v podmínkách, kde většinoví černoši až dosud neměli zákonnou šanci o sobě rozhodovat? Nevyvolá takto náhlé převzetí moci konflikty, ba snad i občanskou válku? Tak zněly otázky právě před deseti lety.

Není to pro nás zcela cizí či bytostně exotický problém. Nelze totiž popřít podobnost například s českými Romy – byť znevýhodněnými nikoli na základě zákonů, ale „pouze“ v praxi – nebo třeba s „průšvihovými státy“ typu Haiti, které ustavili právě propuštění nesvéprávní otroci, a tamní problémy se táhnou již dvě stě let. Dne 26. dubna 1994 dostala černošská politicky naprosto nezkušená většina v Jižní Africe poprvé možnost volit – poprvé přišel ke slovu princip „jeden občan, jeden hlas“. V tomto smyslu představuje Jižní Afrika – stát s vyspělými technologiemi a rozvinutou tržní ekonomikou – tranzitní zemi par excellence. Navíc…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v17.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.