mobrazek_680.gif
mobrazek_680.gif • Autor: Respekt

vobrazek_680.jpeg
Fotografie: Nejde-li o zakázky zprostředkované Američany, je téměř nemožné něco získat bez letitého osobního kontaktu. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Krátce po skončení války v Iráku loni na jaře se v tuzemských novinách objevily palcové titulky: České firmy mohou získat při obnově země mnohamiliardové zakázky. Jak se tedy tuzemské podniky rok poté a při zhoršující se bezpečnostní situaci v Iráku prosazují?

Raději vrtulníkem

Největší naděje si dělal pražský Technoexport. Před listopadem 1989 zajišťoval výstavbu většiny iráckých rafinerií (více než polovina z nich je české výroby). Ředitel Technoexportu Josef Cílek se ještě loni těšil, jaký budou mít náskok před konkurencí díky tomu, že mají plány k postaveným rafineriím. Jejich hodnotu si cenil na desítky až stovky milionů. „Zjistili jsme však, že jsou skoro bezcenné. Iráčani mají jejich kopie, navíc rafinerie za těch bezmála 30 let prošly spoustou oprav, které do původní dokumentace už nikdo nezaznamenával,“ říká zklamaně Cílek. I tak dnes lidé z Technoexportu objíždějí rafinerie postavené v éře RVHP a nabízejí spolupráci.

První tuzemskou firmou, která získala kontrakt, je výrobce padáků a neprůstřelných vest Mars Jevíčko na Svitavsku. V říjnu 2003 se dohodla na dodávce šesti tisíc neprůstřelných vest pro iráckou policii za 75 milionů korun. Vesty stihli v Jevíčku vyrobit a poslat do Iráku ještě loni. Nyní čekají, zda Iráčané nepožádají o další.

Zatím největší zakázku dostal brněnský Unis, firma ji ovšem měla rozjednanou už před válkou. V listopadu…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte