Tvrzení, že větrné elektrárny jsou „ekologicky šetrné“, omílají jejich zastánci jako mantru – naposledy s ním vystoupil Milan Smrž v článku A přece se točí (Respekt č. 15/2004). Díky této ideologické masáži považuje veřejnost větrníky za předzvěst budoucí čisté energetiky založené na obnovitelných zdrojích. Americký publicista Paul Driessen však upozorňuje, že ekologisté a média uplatňují v přístupu k větrné energetice „politickou korektnost“, a odmítají proto vidět jakékoli problémy. Na jednostrannou propagandu upozornila i stovka německých univerzitních profesorů, kteří v září 1998 podepsali tzv. Darmstadtský manifest. „Negativní vlivy větrníků jsou zamlčovány, vědecké poznatky jsou ignorovány, kritika je tabuizována,“ píše se v něm. Manifest požaduje ukončení dotací na „ekonomicky a ekologicky bezcennou“ větrnou energii, především proto, že ničí tradiční krajinu německého venkova.

Rozsekaní orli

Když byla v červnu 2002 v horách středního Walesu povolena stavba elektrárny Cefn Croes, herefordský anglikánský biskup prohlásil, že je to stejné barbarství, jako když Tálibán rozstřílel Buddhovy sochy v afghánském Bamjánu. Britští realitní agenti varují, že „vizuální znečištění“ způsobované větrníky snižuje cenu okolních nemovitostí až o třetinu, a cestovní kanceláře namítají, že větrníky vyhánějí turisty, hledající klid a…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte