mobrazek_633.gif
mobrazek_633.gif • Autor: Respekt

vobrazek_633.jpeg
Fotografie: Michaela Neumannová v místech, kde by měla být skládka: má šanci stavbě bránit, ale bude ji to stát hodně času a sil. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Hned na několika místech Česka se snaží uchytit italská firma Ecodeco a rozjet tam svůj byznys – skládky běžného i nebezpečného odpadu. V západní Evropě má pověst solidního renomovaného podniku, tady jde za svým cílem trpělivě a bez skrupulí. Ve Zbuzanech, vesničce kousek za Prahou, se firmě podařilo originálním způsobem zkorumpovat a zneužít k prosazení svého záměru rovnou několik desítek místních usedlíků.

Nebezpečný zázrak

Před devíti lety se osmatřicet majitelů polí mezi Zbuzany a Chýnicemi spojilo s tím, že budou společně hledat kupce. Přestože jde o lákavou oblast kousek od Prahy, stavbu vilek podle majitelů znemožňuje několikakilometrová vzdálenost od vesnic, ze kterých by se mohly táhnout potřebné sítě. V okolí se kdysi těžil písek, proto se rozhodli zkusit stejnou cestu. „Hledali jsme investora, který by vytěžil štěrkopísek, jámu zavezl stavebními odpady a pak na celém bezmála třicetihektarovém pozemku vysadil les,“ vzpomíná jedna z aktivních majitelek Dagmar Michálková.

Aby se jejich plán mohl uskutečnit, bylo třeba změnit územní plán obce. To se povedlo bez problémů, ale taky bez výsledku: žádný zájemce o těžbu nekvalitní suroviny se neobjevil.

A pak najednou přišel zázrak. Právník, kterého si majitelé polí najali, konečně přivedl kupce: italskou odpadářskou firmu Ecodeco. Věc měla ale háček – její plány zdaleka překračovaly původní…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte