Úkol pro ministra kultury

V reakci na komentář Proč ještě psát česky (Respekt č. 2/2004) mě ministr Pavel Dostál upozornil na určité nepřesnosti. Omlouvám se za ně. Není pravda, že Česká republika vůbec nepodporuje překlady české literatury do cizích jazyků a kulturu menšin. Loni ministerstvo rozdělilo 1,8 milionu na 38 překladů, na projekty menšin pak byly rozděleny necelé 3 miliony. Je to určitě lepší než nic, i tak je to ovšem stále málo a především organizačně by se toho dalo zvládnout víc. Smyslem komentáře však nebylo rozčilit ministra kultury, a také se v něm neobjevil názor, že by česká kultura měla být živena výhradně ze státních zdrojů. Mají ji financovat i mecenáši a sponzoři. Problém ovšem je, že sponzoři si nemohou většinou dovolit podporovat díla mimo oficiální proud. Pokud jde o mecenáše, podporovat umění se jim nevyplatí a těch pár nadšenců raději zůstává v anonymitě. Mecenášství není systém, je to projev krajní dobré vůle. Proto hlavní zodpovědnost za stav domácí kultury nese prakticky všude v Evropě stát.

Ministr Dostál těžko může vybojovat ve vládě závratně vysoké částky, může ale trvat na tom, že kultura není nadstavbou, nýbrž přímou součástí národní identity. Na kampském muzeu Medy Mládkové stojí nápis „Přežije-li kultura, přežije celý národ“. Jsou to slova doktora Mládka z dob totality, kdy jako mecenáš pomáhal českým umělcům. Jistě si nikdo nedovolí…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte