Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Vyhraje ten veselejší

Ve Španělsku se chystá velká změna – po osmi letech v čele úspěšné pravicové vlády se k odchodu do ústraní chystá José María Aznar. Španělé půjdou o nadcházejícím víkendu poosmé od pádu frankistického režimu k volbám a v nich se o uprázdněné křeslo předsedy vlády poperou dva hlavní kandidáti: Mariano Rajoy, šéf Aznarovy vládnoucí pravicové strany Partido Popular (PP), a José Luis Rodríguez Zapatero, vůdce opoziční sociálně demokratické Partido Socialista Obrero Espaňol (PSOE). Kampaň se oficiálně rozjela tři týdny před volbami a už nyní je vidět, že to socialisté nebudou mít snadné. Španělsko se má stále lépe.

Fotografie: Aznar (vlevo) odchází ze scény. Nejdříve ho označovali za ňoumu, ale vyklubal se z něj politik mezinárodního formátu. Foto Profimedia cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Aznar (vlevo) odchází ze scény. Nejdříve ho označovali za ňoumu, ale vyklubal se z něj politik mezinárodního formátu. Foto Profimedia cz / AFP • Autor: Respekt

Ve Španělsku se chystá velká změna – po osmi letech v čele úspěšné pravicové vlády se k odchodu do ústraní chystá José María Aznar. Španělé půjdou o nadcházejícím víkendu poosmé od pádu frankistického režimu k volbám a v nich se o uprázdněné křeslo předsedy vlády poperou dva hlavní kandidáti: Mariano Rajoy, šéf Aznarovy vládnoucí pravicové strany Partido Popular (PP), a José Luis Rodríguez Zapatero, vůdce opoziční sociálně demokratické Partido Socialista Obrero Espaňol (PSOE). Kampaň se oficiálně rozjela tři týdny před volbami a už nyní je vidět, že to socialisté nebudou mít snadné. Španělsko se má stále lépe.

Průšvihy beru s sebou

V téměř 40milionové zemi vládnou už dvě volební období lidovci vedení Aznarem. Ten před osmi lety vystřídal vůdce PSOE Felipa Gonzáleze, jehož čtrnáctiletá vláda byla v závěru sužována skandály. I ekonomika měla vyražený dech – nezaměstnanost v té době dosahovala 23 %. Aznar byl nadějnou změnou, současně však postrádal charisma svého legendárního předchůdce. Španělé mu říkali ňoňo neboli ňouma.

Z ňoumy s knírkem trousícího frivolní vtipy se vyklubal politik mezinárodního formátu, jehož prioritou je podpora podnikání, boj proti terorismu představovanému především baskickou separatistickou organizací ETA a snaha o posílení vlivu Madridu ve světě. Nezaměstnanost klesla za vlády PP o 12 %. Země zvládla přechod na evropskou společnou měnu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v11.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.