mobrazek_443.gif
mobrazek_443.gif • Autor: Respekt

vobrazek_443.jpeg
Fotografie: Boris Trajkovský. Foto: UMCOM • Autor: Respekt

Makedonie je plná historických resentimentů, ba dokonce nenávisti, smrt Borise Trajkovského si však z jejích obyvatel nemohl přát nikdo. Patřil mezi politiky, kteří dokážou smiřovat a spojovat. A takových na Balkáně nikdy nebylo moc.

Je smutnou ironií, že se jeho letoun zřítil zrovna v Bosně-Hercegovině a navíc zrovna v oblastech, které jsou z minulých let války stále silně zaminované, což dost omezovalo záchranáře. Makedonie byla po mnoho let v minulé dekádě označována za „příští Bosnu“ a její potíže též připomínaly minové pole. Říkalo se, že až se běsnění v Bosně vyčerpá, démoni se přestěhují do Kosova a odtamtud do sousední Makedonie, která je kvůli své početné albánské menšině a značně nepřátelským nebo alespoň dost nepředvídatelným sousedům (Srbsko, Albánie, Řecko a Bulharsko) předurčena k dřívějšímu nebo pozdějšímu vzplanutí. Tento scénář se v zásadě naplnil. S tím rozdílem, že násilí v Makedonii už nerozpoutal Slobodan Miloševič, ale místní Albánci, kteří získali po útocích Severoatlantické aliance velké oči ohledně svých šancí na osamostatnění. Byl to právě Boris Trajkovski, který dokázal minové pole přejít – konkrétně v mnohém Albáncům ustoupit a zároveň neztratit tvář. Uchoval celistvost země, aniž by v ní začaly téct potoky krve.

Právě před pár dny tento muž podepsal přihlášku Makedonie do Evropské unie. Nelze se ubránit dojmu, jako by nad Balkánem snad byla…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte