mobrazek_407.gif
mobrazek_407.gif • Autor: Respekt

vobrazek_407.jpeg
Fotografie: Vy se chcete vzít? Ale na to tu lidé nejsou zvědaví. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Členové občanského sdružení GI-iniciativa zveřejnili nejčerstvější studii zkoumající, nakolik jsou české lesbické ženy a gayové vystaveni společenské diskriminaci. Výsledek jim udělal radost.

První anketa tohoto druhu u nás proběhla před sedmi lety a dotazovaní homosexuálové se v ní svěřovali se svými zážitky z fyzických útoků a otevřené diskriminace. „Zkušenosti s fyzickým násilím, s diskriminací v zaměstnání, zdravotnictví – třeba odmítnutí homosexuálně zaměřeného občana jako dárce krve – či v ozbrojených silách byla daleko větší než dnes,“ vzpomíná na výsledky průzkumu předseda GI-iniciativy, nejznámější organizace na podporu homosexuálních jedinců, Jiří Hromada.

Loni byly dotazníky prostřednictvím gay a lesbických časopisů, internetu nebo přímo ve sdruženích distribuovány již podruhé. Zpět doputovalo 267 odpovědí. A přestože dvě třetiny respondentů tvrdí, že se s nějakou formou diskriminace setkalo, pan Hromada neskrývá spokojenost: „Tolerantní klima v České republice stále narůstá,“ říká.

Jednou z negativních zpráv průzkumu je ale tzv. skrytá diskriminace. Jde o slovní nadávky, výhrůžky a vydírání, obscénní posměšky, hanlivé nápisy či anonymní nenávistné dopisy, na které gayové a lesbičky občas narážejí a s nimiž jde na obecné rovině jen těžko bojovat. „Když jsem zašla s přítelkyní na oběd do restaurace, tak nám nějaká paní poslala lístek:…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte