Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Stane se i náruživému polykači knížek, že jej některý podstatný text dlouho míjí. Vzpomínky Dagmar Šimkové „Byly jsme tam taky“ vyšly poprvé bezmála před čtvrtstoletím u Škvoreckých v Torontu, podruhé roku 1991 u nás v nepřehledné záplavě dříve zakázané literatury, ale do rukou se mi dostaly až ve třetím vydání z konce loňského roku. Skromný svazek v obálce z hrubého kartonu, slůvko „tam“ v názvu znamená vězení a ypsilon v příčestí naznačuje, že jde o ženy. O knížce se mluvilo ještě za komunistů, když její četbu zařadila do vysílání Svobodná Evropa, a později mi o ní zjihle vyprávěl Milan Paumer z družiny bratří Mašínů, s nímž jsem před několika lety dělal rozhovor. Právě on na nové vydání finančně přispěl.

Znal jsem i tu neobyčejně krásnou tvář na záložce knížky. Kriminálnický dvojportrét Dagmar Šimkové z profilu i anfasu vyšel před pěti lety ve svazku Vězeňských přednášek profesorky Růženy Vackové, které Šimková v pardubické věznici pomáhala zapisovat. Dlouhovlasá dívka se do objektivu dívá vážně a klidně, ale s nedozírným opovržením a nezvratnou kuráží, nádhernější než jakákoli filmová diva, ovšem za cenu vyhlídky na patnáct let ve stalinské base (odseděla si jich čtrnáct). Na registračním štítku u fotek stojí PRAHA 1952 – stejné údaje, jaké mám v rodném listu. Okamžitě jsem se do té tváře bezhlavě zamiloval, ale vzápětí mne zmrazil stud: vždyť na ni koukám očima bachaře, který mačkal spoušť.

Na záložce nové knížky je starší…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v10.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.