I čtrnáct let po pádu berlínské zdi slouží tato neblaze proslulá stavba, která bránila útěkům řadových občanů komunistického bloku na svobodný Západ, jako memento a odstrašující příklad toho, kam až může dojít oddělování lidí plotem – ale nyní se silně posunutým ideologickým nábojem. Téměř nikoho už dnes nezajímá její původní účel a zrůdná funkce, zůstal jen symbol. Právě to se ozřejmilo před týdnem, když u Mezinárodního soudního dvora v Haagu proběhlo slyšení v kauze izraelské protiteroristické bariéry. Předem je nutno říci, že na morální rovině Izrael tuto při prohrál. Koneckonců jiná než morální porážka nepřipadala v úvahu, neboť verdikt tribunálu neměl mít právně závazný charakter. Nicméně ani tak nemůže Jeruzalém počítat minulý týden mezi své plusy.

Vezměme to od počátku. Rozhodnutí postavit zeď, respektive bariéru proti teroristům pronikajícím ze Západního břehu Jordánu do vlastního Izraele padlo na přelomu května a června 2002. Přestože bylo motivováno zcela protichůdnými důvody než stavba zmíněné berlínské zdi, jejího stigmatu se izraelská bariéra nezbavila, a nejenom proto, že na rozdíl od Berlína v roce 1961 nesleduje mezinárodně uznávanou hranici, nýbrž obranu vůči teroristům na území nepřítele. Bylo to vidět právě v Haagu. Ačkoli z tamní pře vycouvaly všechny západní země včetně USA a EU, reální účastníci – 14 států a 2 organizace – se právě Berlínem zaklínali. „Je to další berlínská zeď,“ řekl Jásir Arafát. „Nebude…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte