V pátek ostravská Union Banka, ústav s 200 tisíci klienty a s vklady kolem 17 miliard, zavřela pobočky. Rovnou můžeme dodat: definitivně. Centrální banka ihned zahájila řízení o odebrání licence a formálně dala Union Bance do příštího pondělí čas na záchranu. Jenže vláda tímto zachráncem být nechce a majitelé z italské finanční skupiny Invesmart očividně také ne. I kdyby si to Italové rozmysleli a nasypali do rezerv banky chybějící čtyři miliardy korun (teď už spíš víc), je pozdě. Jméno Union má od pátku špatný zvuk. Kdo by nechával peníze v ústavu, který na den musel zavřít a prosil o státní pomoc?

Pro klienty Union Banky je to nepříjemná patálie, nicméně vklady mají pojištěné (do výše 790 tisíc). Víc je není třeba litovat, varovných znamení bylo dost. Na prvním místě to byl samotný fakt, že o Union Banku se původně ucházely známé finanční domy jako Raiffeisen nebo BNP Paribas, ale po bližším seznámení s účty ztratily zájem, takže zbyl jen nepříliš známý Invesmart. Další zpráva přišla v říjnu: centrální banka odmítala Italy do “Unionky” vpustit, dokud nedoloží původ svých peněz. Do toho neustále prosakovaly zvěsti, že banka vyjednává o státní pomoci. Kdo chtěl varování slyšet, dostal ho.

Dosud jsme byli zvyklí, že krach rovná se tunel. I to je v případě Union Banky možné, ale nikoli nutně. Od poloviny 90. let ji táhly ke dnu úvěry severomoravských podniků; Italové o nich věděli a spoléhali na pomoc české vlády. To jim nelze vyčítat – ale k…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte