mobrazek_278.gif
mobrazek_278.gif • Autor: Respekt

vobrazek_278.jpeg
Fotografie: Velvyslanec Cibrian: „Tak se přece ptejte, milí přátelé!” Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Nadcházející čtyři měsíce bude Česko křižovat zvláštní mercedes. Na turné po okresních a krajských městech se v něm vydal velvyslanec Evropské komise v Praze Ramiro Cibrian. Nabízí Cibrian Čechům, aby se ho osobně přeptali na všechny nejasnosti kolem vstupu do Evropské unie.

Příklad pro Moraváky

Jsme v Kroměříži, posledním z šesti míst, do kterých velvyslanec Cibrian při své dvoudenní cestě jižní Moravou zavítal. Svítivě žlutá cedule nasměrovává chodce z náměstí do sálu zdejšího Klubu Stará pekárna, kde se koná veřejná debata o vstupu do EU. U podlouhlých stolů sedí asi padesátka místních s očima zvednutýma k vyvýšenému pódiu. “Evropská unie zažila krizi a to je dobré. Ukázalo se, že Unie není žádný superstát, ale unie suverénních států,” říká na začátku pečlivou češtinou Cibrian a připomíná nejednotnost EU v přístupu k válce proti Iráku. Starší lidi, kteří tvoří polovinu účastníků debaty, ale tento problém moc nezajímá a žádají odpověď na “praktičtější” otázky.

“Jmenuji se Vyskočil a chtěl bych vědět, jestli budeme my důchodci po vstupu cestovat stejně, jak je zvykem u důchodců v Evropě,” ptá se starší pán s brýlemi. “Cestovat už mohou, ale možná ne první třídou. To já však také ne,” reaguje Cibrian, obavy ale nezaplašil. “To záleží na penězích a my nemáme naději, že bychom si na to v příštích deseti letech vydělali,…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte