Německý mediální koncern West Allgemeine Zeitung (WAZ) se v Česku – prostřednictvím jedné společnosti – stal většinovým vlastníkem firmy Mediaprint & Kapa, která má přibližně 50% podíl na zdejším trhu s distribucí tiskovin. WAZ to tu však nemá snadné. Mediaprint & Kapa se na podzim dostala do sporu se třemi českými vydavatelskými domy, jež jsou zároveň vlastníky konkurenční První novinové společnosti (PNS) se zbývajícím podílem na distribučním trhu. Vltava-Labe Press (vydává Deníky Bohemia), Ringier (deníky Blesk a Sport) a Mafra (MF Dnes, Lidové noviny) v průběhu posledních tří měsíců vypověděly Mediaprintu smlouvy a přestaly firmě dodávat své tituly.

Vydavatelská trojice se na tom dohodla možná proto, aby Mediaprint rozhodujícím způsobem poškodila. Týdeník Euro dokonce napsal, že na počátku akce zřejmě stál koncern Verlagsgruppe Passau, společnost vlastnící Vltava-Labe Press. Šéfovi koncernu údajně nebylo po chuti, že všude v Česku narážel na Mediaprint, tedy potažmo na WAZ, svého konkurenta už na německém trhu. Případem se v současné době zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který loni předběžně přikázal vydavatelům obnovit Mediaprintu dodávky deníků. Minulý týden však rozhodnutí zrušil, takže deníková vydavatelství mohou opět přestat dodávat firmě noviny.

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte