Obvykle jemně bruselsky prší, když zřízenci v budově Evropského parlamentu otevřou Valérymu Giscardovi d’Estaing hlavní dveře, aby vešel do místa zasedání Konventu podél úctyhodného počtu vlajek jako nějaký král. Jeho zástupci, expremiéři Itálie Giuliano Amato a Belgie Jean–Luc Dehaene, naopak poslušně spolu s ostatními oddupou desetiminutovku ve frontě před bezpečnostním rámem. Oválná budova, které se říká “rozmar bohů” podle francouzského sýru stejného tvaru, takto ožívá měsíc co měsíc – a to stále častěji.

Zasedání Konventu je víc než běžná seance evropských poslanců, i když se při něm sejde jen stovka členů, tedy zhruba šestina zástupců. Zasedají v něm politici všech nátur a ražení z různých koutů Evropy. Je to asi nejvíce reprezentativní fórum, jaké kdy bylo v Unii svoláno.

Ústava, to je dílo

Jednání pléna Konventu začíná vždy ve tři odpoledne a končí druhý den v poledne. Vypadá jako sportovní klání, na které se dlouho trénovalo. Vládní konventisty doprovází svita úslužných diplomatů, poslanci národních parlamentů se srdečně zdraví se svými cizokrajnými soustraníky podle partají, případně si vyměňují zdvořilé jedovatosti s krajany jiného politického proudu. Před sálem se to hemží kamerami, píšící novinářský lid pobíhá po chodbách a všude se zapáleně diskutuje. Připravuje se evropská ústava a jen málokdo pochybuje, že to bude velkolepé dílo.

Samotné plénum Konventu je ovšem jen špičkou ledovce, všechny na…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte